HTML

7478

Szép Új Bárdudvarnok program megvalósításának módja

Köszöntő

Szia, Szervusz, Helló, Üdvözöllek!

Képviselő-testületem - Szívem minden melegével ajánlom őket!

Szép Új Bárdudvarnok program 2010-2014-2024

2010.10.03. 12:40 Andor István

5. A Térségi Együttműködés Rendszere

Címkék: a térségi együttműködés rendszere

 A Térségi Együttműködés Rendszere

 
A jelenlegi választás egyértelműen lezár egy korszakot, a kerek évszám és az eddigi polgármester visszavonulása jelzi ezt! A rendszerváltással egyidős önkormányzat feladata volt kiépíteni az új rendszert. Ennek a korszaknak az értékelése még hátravan!
A jelenlegi feladat, ha lehet még nagyobb. Teljesen megváltoztak 20 év alatt a külső és belső körülmények. A helyi lakosság összetétele is megváltozott. Én magam is változtam. És a rólam egyesekben szándékosan kialakított negatív képet szívós és hasznos munkával sikerült a valódi énemhez közelíteni. Az államkassza és a falusi nincstár állapota meghatározza a kereteket, de ennek ellenére lehetőségek is vannak. Biztató, hogy Bárdudvarnokot adottságai predesztinálják, eleve kijelölik a felzárkózásra, fejlődésre, sőt, hogy a térségben elfoglalhassa megérdemelt helyét.
Az új korszak egy új szemléletű helyi politikát kíván, ami a helyi lakókkal, szervezetekkel és a szomszédokkal való együttműködésre, a közszolgáltatások javítására, a közösségi vagyon megóvására, gyarapítására épül. Legfőbb érték a lakók, társadalmi szervezetek, cégek tudása és kötődése a faluhoz, amit ki kell aknázni!
A helyi hagyományokra épülő megújulást az érdekcsoportok és az országos politika feletti szemlélettel lehet elérni. Annak nincs értelme, ha az egyik érdekcsoport helyett a másik teszi rá a kezét a közvagyonra. És illúzió, hogy az állampárt színeiben nyerő polgármester maga dönt, mivel ezek helyett az emberek helyett a pártközpont fog dönteni! És nem lesz több pénze a kormánypárti településeknek! Aki behozza a faluba a nagypolitikát, az tagadja az önkormányzatiság létjogosultságát, lényegét!
Az önkormányzat működését tekintve egy civil, non-profit szervezetre hasonlít, nem egy cégre. A kft-kben a nyereséget a tulajdonos zsebre teszi, a non-profit szervezetnek kötelező a közhasznú működésére fordítani a bevételét. Ez jelentős szemléletbeli különbség.
Az önkormányzatnak új szerepkörben kell megjelenni. Ki kell lépni a helyi hatóság szerepköréből, aki segélyt és igazságot oszt. Szolgáltató szervezetté kell válnia, egyformán minden lakó érdekében. Együttműködéseket kell kezdeményezni. A közösségi élet szervezőjévé kell válni. Kezdeményező legyen a problémák megoldásában és segítőkész a lakosság, és a társadalmi szervezetek felöl jövő kezdeményezések felkarolásában. Főként a gyermekek és az idősek gyámolítása fontos. Az új önkormányzatunknak mi Bárdudvarnokiak, állandó alkotótársa, munkatársa leszünk. Mindezt azért, hogy Bárdudvarnok a lakói elvárásának megfelelő falu képét nyújtsa. Ahogy egy LEADER vidékfejlesztési tanulmány megállapítja, Bárdudvarnokról „legfontosabb probléma a településen: a helyi társadalom megosztottsága. Az összetartozás, közös cél, közösségi tér hiánya. Helyi történelmi, kulturális, természeti, emberi értékek nincsenek kiaknázva. A tanulmány így folytatódik: „Legfontosabb lehetőség a településen: Egyedülálló kulturális örökség egységes településfejlesztési stratégiaként való alkalmazása: a kulturális turizmus, lehet a húzóágazat. A megnövekvő ismertségből, idegenforgalomból következően a helyi értékek temékekként történő értékesítése lehetővé válik.”
A közvagyonnal az önkormányzatnak kell gazdálkodni, hogy ne a kevéske bérleti díj, hanem a haszon legyen a falué, így munkahelyek is keletkeznek. Az ország egyik legnagyobb területű községe a szántóföldjeiből, erdeiből, tavaiból jelentős nyereséget kellene, hogy lásson! Az ivóvíz szolgáltatást is nekünk magunknak kell intézni, hogy a megye egyik legjobb minőségű vizét olcsón tudjuk minden településrészre eljuttatni.
Önkormányzati tevékenységemről: 2006. október és 2008. április között települési képviselő voltam és egyben a Gazdasági bizottság elnöke.
A bizottság 2007. júniusban több költségcsökkentő javaslatot tett le a két külsős taggal együtt. Juhász Pál, a közkassza ügyeiben, Nagy György Bányáról, a forrásteremtésben segített, mint hivatásos vidékfejlesztő. javasoltuk, hogy az önhibáján kívül hátrányos helyzetbe került önkormányzatoknak szánt segélyre várás helyett Bárdudvarnok vegyen fel egy másik harcmodort, és pénzügyek átgondolásával egy gyorsabb fejlődésű pályára álljon rá. Amiből keletkezhet olyan bevétel, ami minden településrészen érezhető fejlődést eredményez. Adó átrendezést javasoltunk, hogy a tehetős nyaralótulajdonosok is kivegyék részüket a közteherviselésből és ne az állandó lakosok adóját kelljen emelni. Ezt 2007-ben a testület nem fogadta el. A most leköszönő testület inkább adót emelt.
Körjegyzőség. A testület 2007 nyarán először egyhangúlag elfogadta a Kaposmérőhöz való csatlakozást, majd decemberben visszavonta a határozatot 5/3 arányban. Annak ellenére, hogy a helyi hivatal megmaradt volna, Mester Balázs, Rácz János, Szecsődi Tibor, Herzsenáth Melinda a körjegyzőség ellen szavazott. Ez a falunak több, mint 10 millió forint pénzkidobás volt. Azóta három év eltelt, 30 millió forintot értelmes dolgokra lehetett volna költeni!
Református iskola hasznosítása. 2007. júniusában lehetőség volt egy pályázat beadására közösségi tér kialakítására. Kezdeményeztem, hogy az önkormányzat adja be, de nem szavazták meg a képviselő-társak. Ezért, a TETT Egylet bérleti szerződést kötött a helyi református egyházzal, hogy a pályázatot közösen beadhassuk. Ez azért volt fontos hogy, az épület a falu használatában maradjon, ne kelljen eladni a közösségi helynek legalkalmasabb ingatlant. A 2009-ben a ref. templom felújításra megnyíló önrész nélküli pályázati pénz megszerzésében a gyülekezet egyedül maradt. A most leköszönő önkormányzat ígérete ellenére egy másik pályázatot támogatott, így a reformátusok utolsó megtakarított pénzüket hozzátehetik az “ajándékhoz”!
Lakóterületek kimérése. A rendezési terv felülvizsgálatával olyan építési telkek és építési szabályok kialakítása volt a cél, ami biztosítaná, hogy a faluközösség életébe részt venni kívánó családok költözzenek hozzánk. Az önkormányzat által javasolt és a lakossággal megtárgyalt fejlesztési terv biztosítaná, hogy ne lehessen ötletszerűen a falu fejlesztésének többéves összegét egy fölösleges, presztízs - beruházásra költeni, mint a katolikus templom előtti tér leburkolása és a közösségi térnek nem a legalkalmasabb épület felújítása. Mindezt úgy, hogy a legféltettebb fáink életébe került. 43 M Ft-ot el lehetett volna osztani a falu különböző részein, úgy hogy sok mindenki jól járjon, a helyes pályázati cél meghatározásával! Ez az építtetők részvétlenségét tükrözi a többi településrésszel szemben! Internet kiépítése Kaposszentbenedeken. A református iskola hasznosításával összefüggésben a Hungarocom-os internetet bevezettem az iskolába, majd a településrész egészébe is. Óvónő elbocsájtás – felvétel. 2006. augusztusban a leköszönő képviselő-testület – köztük Rácz János és Őze István – megszüntette az egyik óvodai csoportot, két óvónőt elküldtek. 2007. júliusában saját előterjesztésben kértem a képviselőtestületet, hogy vegyünk fel óvónőt, a már akkor is tarthatatlan helyzet miatt. Nem szavazták meg. Gyerekétkeztetés javítása, térítési díj szabályos meghatározása. A szülők többszöri jelzésére, előterjesztést írtam, hogy a kaposfői házias konyháról biztosítsuk a közétkeztetést és a térítési díj szabályosan legyen megállapítva. Csak Grátz Antal merészelte még megszavazni, ahogy az óvónőfelvételt is.
Fontosabb volt az ülést vezető Mester Balázs alpolgármesternek az önkormányzat anyagi helyzete, mint a gyerekek törvényesen előírt térítési díja. A mai napig a térítési díj rosszul van megállapítva!
Mint társadalmi szervezet vezetője a legfontosabbnak tartom a Bárdudvarnoki Kulturális Hét megrendezését, falusi, kistérségi összefogással. Helyi erők együttmunkálkodása kellett - élőmunka, saját pénz, csak egy mosoly, szurkolás. Köszönet érte mindenkinek! A program egyik célja, hogy a közösségi kulturális programra használható épületek felújítását, befejezését segítse, ilyen pl: a templomok, régi iskolák, szabadtéri színpad. És a Faluház, ahol volt egy színházi előadás, három koncert és egy filmvetítés. A program által Bárdudvarnok felkerült az országos fesztiválok közé, és lehetővé teszi, hogy a kistérségben kiemelkedő szerepünk legyen. Ez csak hit és kitartás kérdése, az eladáson kívül van más lehetőség is! Letettünk egy a helyi kulturális örökségre épülő arculati tervet, ami a közterületek feliratait Goszthony Mária stílusában javasolja elkészíteni.
A polgármester legfontosabb feladata a falu fejlődésének irányt szabni. Ha önök olyan polgármestert szeretnének, aki a képviselő-testület tagjaként nem szavazta meg a közös ingatlanvagyonunk felesleges eladását, aki kezdeményezte a közös pénzünkkel történő takarékoskodást, óvónő felvételét, gyermek- étkeztetés rendbe rakását, fiataloknak közösségi ház kialakítását, forgalomlassítást, olyan program indítását, ami messze földön hírnevet szerez Bárdudvarnoknak, Ha önök ilyen polgármestert keresnek a választást illetően irigylésre méltóan könnyű helyzetben vannak!

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://7478.blog.hu/api/trackback/id/tr302341420

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása