„Környezet – Kultúra”
Térségi Együttműködés Társasága
Bárdudvarnok, Faluház
Stratégiai terve
Alapvetés, vitairat, javaslat
2003-
2003-
I.
Önmeghatározás:
Milyennek akarjuk látni a falut?
Hogyan akarunk élni? Most, és hova akarunk eljutni majd?
Kifele mutatandó kép: Falu Imázs.
Milyennek akarjuk mutatni magunk?
Milyen külső kapcsolatokat akarunk, milyen külső pénzforrást, mire használni?
II. Jövő- és közösség-építés.
Mik a fő tulajdonságok, kijelölt elsőbbséget élvező dolgok. Természeti, társadalmi adottságokból, vágyakból mi következik? Önismeret.
Mik az adottságok? 1200 fős szétszórt település. Természeti környezet. Lakók összetétele, várható összetétel 10 év múlva, jövedelemszerzési források most és később? Stb. stb.
A Bárdudvarnok község, kistérség táji és történeti adottságai szerint a – a természeti és az épített – környezet sajátosságai, jövőbeli állapota és a kulturális hagyományok, és a jelenben valóban működő dolgok határozzák meg az elsődleges irányokat.
A Goszthony család példája: a természeti környezettel harmóniában lévő gazdálkodás, életvitel, és a társasági, kulturális élet közötti összhang.
Együttműködés a kistérségi szereplőkkel. Nem a közösségi tulajdon a meghatározó, hanem a működtetővel való együttműködésből várható közös haszon, függetlenül az ingatlan tulajdonosától. Integráló szerepe lesz a közösségnek, a kezdeményezéseket felkarolja, első sorban a koncepcióba illőket. A falu a kistérség kulturális központja, függetlenül a közigazgatási központtól. Így indokolt a Faluház megépítése, működtetése, biztosított az életben tartása.
III. Környezet:
Természeti és épített környezet.
Táji és természeti környezet, és a településszerkezet sajátosságait nem hátrányként, hanem adottságként, különleges értékként kell felfogni.
Alapvető hangsúlyt kell kapni a meglevő természeti értékek megtartásának a fejlesztési és működési döntésekben, ahogy környezeti nevelésnek az oktatásban is.
Falukép: egységes arculat. Hagyományok ápolása. Új építészeti értékek teremtése. Új épületeknél a társadalmi hasznosság mellett a magas műszaki és esztétikai színvonal fontos.
Rendezési terv újragondolása. Új lakóterület kijelölésének szempontjai az alap elgondolással összhangban legyenek: szerves fejlődés.
IV. Kultúra:
A meglevő kulturális hagyomány és a mai kulturális és művészeti tevékenység az alapja a kialakítandó stratégiának.
Szerepe: Közösség egybetartása, további építése, értékrend hagyományozása. Lelki, szellemi gazdagodás. Kultúrafogyasztó, művelt közönség/lakosság kinevelése. Fejlesztések forrása, ismertség megszerzése.
Első számú kulturális örökség a Goszthony család hagyatéka. Épített örökség: kastély, kúria, kápolna, temető. Természeti örökség a kastély és a kúria parkja, a temetői erdőrész. Tárgyi örökség: Goszthony Mária művei. Szellemi örökség: művészeti, vallási örökség.
Első számú jelenlegi, kortárs kulturális érték: a Nemzetközi Üveg Alkotótelep. Programjai és tevékenysége. A közösség részéről támogatandó együttműködés kívánatos.
Első számú jelenlegi, kortárs kulturális érték: a Nemzetközi Üveg Alkotótelep. Programjai és tevékenysége. A közösség részéről támogatandó együttműködés kívánatos.
V. Kulturális stratégia egy lehetséges változata.
Alapfeltétel: Bárdudvarnok, mint kulturálisan érzékeny település határozza meg önmagát.
A 15 éve az augusztus 20-i héten megrendezésre kerülő Nemzetközi Üveg Szimpozion programját kibővítve a Bárdudvarnoki Kulturális Hét rendezvénysorozat elindítása. Kihasználva a meglevő közösségi helyeket, segítve azok felújítását, megépülését. Alap elgondolás: kortárs üvegművészet, kortárs zene stb. művészet, a helyekhez illő program. Pl.: templomokban egyházi és komolyzene, faluházban, kúria pincében más. Stb.
A programok kiválasztási szempontjai lehetnek:
Helyi érdeklődés, művelődési igény kielégítése.
Különleges és igen igényes produkciókkal kulturális idegenforgalom beindítása. Mellette a minőségi vendégfogadás más feltételeit is meg kell teremteni.
Nemzetközi üvegművészeti programokba be kell kapcsolódni.
2007-ben: I. Nemzetközi Üveg Triennálé megrendezése. Helyszínei Goszthony Kúria és pincéje, és a Faluház. A közösségnek törekedni kell, hogy kiállítóhelyként tudjon működni, legkésőbb 2010-re. 2010-ben a II. Nemzetközi Üveg Triennálé megrendezésével Bárdudvarnok Pécshez kapcsolódva Európa Kulturális Fővárosa lesz.
Faluház szerepe az alaptevékenység mellett: Üvegművészeti kiállítások helyszíne. Kistérségi Kulturális Központ: kistérségi közművelődés befogadó és találkozó helye.
Konferenciák helye. Térségről készült tudományos munkák kiadását támogatni kell. Önismeret mélyítése, tudományos kötődés erősítése.
VI. Az oktatási és nevelési programra a megrendelő, szolgáltatást igénybe vevő közösségnek határozott megrendelést kell adnia a szolgáltatást végző intézményeknek. A négy osztályos képzésben is az iskola megtartásáért és a felnövők helyhez kötődő élményszerzéséért, esetleg mások idevonzásáért a környezet és a kultúra a fő pedagógiai irány.
Környezettudatos oktatás, nevelés, élményszerű ismeretszerzés, a helyi természeti értékek megismerésével. Kirándulások, gazdálkodási formák megismerése.
Különleges, művészeti jellegű oktatás. Művészettörténetben: építészet, kerámia, üveg. Gyakorlatban szintén. Helytörténetben, helyi művészettörténetben: Goszthony Mária életműve tananyag.
Sakk a képességek fejlesztésére.
VII. Testkultúra: Egészség, sport.
Az egymásért való felelősségérzettől vezérelve az egészségügyi alapellátás kiegészítéseként szűrővizsgálatokra kell felbujtani a lakosságot.
A sport támogatásának célja: Az egyéni egészség megőrzése és a közösségi összetartás erősítése. A gyerekek, fiatalok egészségtudatának, egészséges szervrendszerének kialakítása. Felnőtt lakosság mozgatása. Táj- és környezetidegen, egyéni „sportok” támogatása közpénzből ésszerűtlen.
VIII. Vitakultúra. Együttműködést gyakorlatban tanulni.
Andor István
alap-vető és javaslattevő
alap-vető és javaslattevő