Sokunk otthonának állandó lakói a különféle szobanövények, a természet valamilyen módon megtalálható még a betondzsungel közepén is. Van, aki saját kertjében élvezheti az őt körülvevő zöld növények látványát, aki pedig a legszerencsésebbnek mondható, az otthonában tudhat egy valódi, élő fát. Az élő fa ezekben az épületekben abszolút központi szerepet kap: a ház körbeöleli a törzset, amely így oszlopként funkcionálva teremt sajátos hangulatú otthont.

Ház a házban egy fa körül - Kép © Filip Dujardin 

Csokorba szedtünk néhány olyan házat, amelyek tervezői már az alaprajz elkészítésekor számba vették a telkeken álló fákat, és beleillesztették őket a kompozícióba,  legyen szó akár a ház enteriőrjéről, akár egy teraszról.

Ház a házban egy fa körül

A flamand építészstúdió, a De Vylder Vinck Taillieu tervezői egy olyan házat álmodtak meg Belgiumban, ahol a fa nem csak építőanyagként jelenik meg: az épület belsejében álló terebélyes élő bükkfa központi pillérként funkcionál. A Bern Heim Beuk tulajdonképpen egy faház, de egyúttal absztrakt értelmezésként is felfogható.

 

 

 

A ház megépülése fák kivágásával járt volna, ám a tervezők a környezetvédelem és a design jegyében továbbgondolták a helyzetet, és a favágók mellőzésével inkább egy fa köré tervezték meg az épületet. Maga az épület így „ház a házban”, a külső, világos, fából épült szerkezet öleli körbe mind a bükkfát, mind pedig magát a „belső” házat. A fa mint építőanyag használata több helyen is megjelenik, az egyik legérdekesebb szerkezeti rész a fa alakú tartóoszlopként funkcionáló betonelem.

Élő fából oszlop

Élő fából oszlop - Kép © Andrés Asturias

Közép-Amerikában, egészen pontosan Guatemala egyik erdővel borított hegyoldalán áll egy ház, teljes harmóniában környezetével. A PAZ Arquitectura tervezője, Alejandro Paz elképzelései alapján született meg a fákat körülölelő ház ötlete. A cél az erdős terület minél kisebb megbolygatása volt, így a tervezési folyamat kiindulópontja a fák megóvása volt; a kezdetektől az épülő ház szerves részeként tekintettek rájuk.

A homlokzaton és a belső terekben is megjelenő faanyaghasználat harmonizál a környezettel, a hatalmas üvegablakokon keresztül a kilátás még inkább hangsúlyozza az erdő jelenlétét.

 

 

A három megmentett fa

A három megmentett fa - Kép © Jeremy Levine

Jeremy Levine amerikai tervezőt is megihlette a fák építészeti tartóelemként való alkalmazásának ötlete. Kaliforniában áll az a tervei alapján átalakított épület, amely három fa köré épült. Levine a fák megóvása mellett célként tűzte ki, hogy a lakók értékeljék az őket körülvevő fák szépségét.

A fák kis nyitott udvarokon vagy szobákban állnak, felnyúlva egészen a tető fölé. Az egyik ilyen házfalak között megbúvó aprócska udvar nemcsak egy élő fát rejt, hanem egy újrahasznosított vízzel működő zuhanyzót is. A környezettudatosság alapkövetelmény volt a ház megtervezése során: napelemek szolgáltatják az energiát, és az esővíz sem vész kárba a gyűjtőberendezésnek köszönhetően.

 

 

Óvoda, ahol még a tetőn át is fa nő

Óvoda, ahol még a tetőn át is fa nő - Kép © Marcel Klebs & Jirka Arndt

Kisgyerekeknek kedveztek a németországi Winkens Architekten építészei, amikor megálmodták a Berlin közelében található Apfelbäumchen óvodát. A fa és tégla felhasználásával megépített épület beleolvad a környezetébe; a gyerekek itt egész nap élvezhetik a természet közelségét, még akkor is, ha azt csupán a hatalmas ablakokon keresztül láthatják.

Az épület különlegessége, hogy a teraszán áll egy élő fa, amely a tetőn található lyukon keresztül terebélyesedhet. Bár a fa nem az épületen belül található, elérve a tetőt annak részévé válik.

 

 

Erdei faház élő fával kombinálva

Erdei faház élő fával kombinálva - Kép © Gustavo Sosa Pinilla

Szintén a teraszon álló és a tetőn átnövő élő fa a különlegessége annak az Argentínában található háznak, amely Martin Fernandez de Lema, valamint Nicolas Moreno Deutsch tervei alapján épült meg. Az épület egy erdő közepén áll, ahol körbeveszik a fák, így egyértelmű volt, hogy azok az alaprajz részeivé válnak.

A teraszon és a ház mentén álló fenyőfák meghagyásával megőrizték természeti adottságokat, maga a faház pedig a domboldal ívét követi, így válva kétszintessé.

 

 

Megóvott fák újragondolva

Megóvott fák újragondolva - Kép © Yaron Golany

Az erkélyből nőnek ki és a tető fölé tornyosulnak a fák egy tel-avivi házban. A jeruzsálemiGolany Architects építészei a tervezés során arra törekedtek, hogy a telken álló fákat megőrizzék, és egyúttal megvédjék.

Maga az épület előre gyártott elemekből készült, így az építkezés során még inkább ügyelni tudtak a fákra. A hatalmas törzsű fenyőknek köszönhetően a faház különleges hangulatú otthonná válik, és a "beépített" növények gondoskodnak a kellemes hőmérsékletről is: a dús lomb kiváló árnyékoló.

 

 

Északi árnyékot adó fák délen

Északi árnyékot adó fák délen - Kép © http://www.flickr.com

Sverre Fehn norvég építész egyik legjelentősebb munkájaként tartják számon a Velencei Biennáléra tervezett Északi Országok Pavilonját. Az épület – amely 1962 óta áll – különlegessége, hogy az eredeti telken álló öreg fákat Fehn nem engedte kivágni, helyette inkább beleillesztette őket a koncepcióba.

Fehn az „északi fényt” szerette volna elhozni Olaszországba. Az épület sarkai körbefonják a fákat, némelyik fa pedig a különleges tetőszerkezeten keresztül tör az ég felé, árnyékukkal megszűrve a velencei napsugarakat. Sajnos ma már nem mindegyik, eredetileg beépített növényt magasodik az épületben: egy elpusztult fára csak a szerkezetben a helyén maradt nyílás emlékeztet.

 

 

-->